egyszerűsített foglalkoztatás

Az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatos változások a gyakorlatban

2025-ben jelentős változások léptek életbe az egyszerűsített foglalkoztatás szabályozásában.

Cikkünk célja, hogy részletesen bemutassa a módosításokat és azok hatásait a munkavállalókra és a munkáltatókra nézve. Emellett átfogó képet nyújtunk a NAV-Mobil alkalmazás új lekérdezőfelületéről, amely lehetővé teszi az egyszerűsített foglalkoztatást érintő információk elérését, és segíti a gyakorlati alkalmazást.

Kitérünk azokra a főbb szabályokra is, amelyek továbbra is változatlanul érvényben maradtak.

Jogszabályi háttér

A jogszabályi változások célja a munkaerőpiac rugalmasságának növelése és az egyszerűsített foglalkoztatás átláthatóságának javítása volt. Ennek érdekében az Országgyűlés módosította az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvényt (a továbbiakban: Efo tv.), amit 2024. december 20-án hirdettek ki a Magyar Közlöny 131. számában.

Az Efo tv. cikkünkben ismertetendő módosított, illetve új rendelkezései 2025. február 1-jén, valamint 2025. július 1-jén léptek hatályba. A gyakorlatban történő könnyebb alkalmazás érdekében tekintsük át a témához kapcsolódó szabályokat!

2025. február 1-jétől módosult az egyszerűsített foglalkoztatás éves időbeli korlátjáról rendelkező szabály, amely alapján, ha a munkavállaló idénymunkára, alkalmi munkára, vagy idénymunkára és alkalmi munkára létesít több alkalommal munkaviszonyt, akkor a munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben legfeljebb 120 nap lehet.

A módosított rendelkezéshez kapcsolódó átmeneti szabály értelmében a fentiek szerinti rendelkezést 2025. július 1-jétől kell alkalmazni úgy, hogy a 120 naptári napot idén 2025. július 1-jétől kell számítani.

Az egyszerűsített foglalkoztatás éves korlátját tehát már nem egy adott munkáltató és munkavállaló, hanem kizárólag a munkavállaló vonatkozásában kell vizsgálni.

Az Efo tv. szerinti egyes foglalkoztatási formákra vonatkozó fogalmak azonban nem változtak, azok 2025-ben is az alábbiak szerint határozhatók meg.

Mezőgazdasági idénymunka a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása – a továbbfeldolgozás kivételével –, feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a 120 napot.

Turisztikai idénymunkának számít a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvényben meghatározott kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál végzett idénymunka, feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a 120 napot.

Alkalmi munkára pedig

  • összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napig, és
  • egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napig, és 
  • egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napig

létesíthet a munkáltató és a munkavállaló határozott időre szóló munkaviszonyt.

Mindez azt jelenti, hogy 2025-ben az egyszerűsített foglalkoztatás napjainak meghatározásánál az átmenti szabályban foglaltak mellett a fogalmi meghatározásokra is tekintettel kell lenni.

Az egyszerűsített foglalkoztatás éves időbeli korlátjára vonatkozó szabály módosításával összefüggésben az Efo tv. 11. §-a 2025. július 1-jével a következő két új rendelkezéssel egészült ki.

A NAV a munkáltató bejelentését visszautasítja, ha az adott munkavállaló vonatkozásában a munkaviszony napjainak száma a bejelentésben feltüntetett napokkal együtt meghaladja az éves foglalkoztatási korlátként meghatározott 120 napot. A munkáltató ilyen esetben a 120. napot követően a munkavállalóira nem alkalmazhatja a kedvezményes közteherfizetést.

Az egyszerűsített foglalkoztatás éves 120 napos korlátjának vizsgálata érdekében a NAV elektronikus lekérdezési lehetőséget biztosít a munkáltatónak. Tekintettel arra, hogy a lekérdezésre még az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony létesítését megelőzően van szükség, az új rendelkezés alapján a munkáltató jogosult az általa foglalkoztatni kívánt természetes személy adóazonosító jelének, tajszámának és nevének megismerésére és kezelésére.

Az időbeli korlát nyomon követésére szolgáló, NAV által kialakított elektronikus lekérdezési felület a NAV-Mobil alkalmazásban érhető el. Ez lehetővé teszi a munkáltatók számára, hogy a foglalkoztatás megkezdése előtt ellenőrizzék, hogy a munkavállaló alkalmazható-e egyszerűsített foglalkoztatottként. Emellett a munkavállaló saját maga is ellenőrizheti, hogy mennyi ideig dolgozhat még ilyen formában.

Ki és hogyan nyújtja be a bejelentést az egyszerűsített foglalkoztatásról?

Az Efo tv. szerinti egyszerűsített foglalkoztatás egy atipikus foglalkoztatási forma, amellyel kapcsolatban a bejelentést a foglalkoztató teljesíti

  • a mezőgazdasági idénymunka,
  • a turisztikai idénymunka,
  • az alkalmi munka, vagy
  • a filmipari statisztaként történő alkalmi munka esetében,

többek között, ha

  • új egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony létesül,
  • megváltozik a foglalkoztatás jellege,
  • meghiúsul a munkavégzés,
  • a bejelentett személy helyett más jelenik meg munkavégzésre (helyettesítés),
  • a foglalkoztatás rövidebb ideig tart, mint amennyit eredetileg bejelentettek, vagy
  • a foglalkoztatás valamely adatát tévesen adták meg, és módosítják a bejelentést.

Az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése történhet:

  • az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA),
  • az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) a ‘T1042E’ jelű adatlapon,
  • telefonon a 185-ös országos telefonos ügyfélszolgálaton keresztül,
  • az EFO vagy az EFO PRO mobilalkalmazások használatával.

Papíron személyesen vagy postai úton továbbra sem lehet megtenni a bejelentést.

Az is érvényben maradt, hogy az egyszerűsített foglalkoztatást a munkáltató legkésőbb a munka megkezdése előtt köteles bejelenteni. A bejelentés esetleges módosítására, visszavonására az adott napon történő bejelentés és munkakezdés esetén a bejelentést követő 2 órán belül van lehetőség, ha pedig a bejelentés a munkakezdés napját megelőzően történt, vagy több napra vonatkozott, akkor a módosítás bejelentésének napján reggel 9 óráig.

Az időkeret nyomon követése az egyszerűsített foglalkoztatásban

2025. július 1-jétől az Efo tv. módosított és új szabályai szerint az éves 120 napos időkeret nyomon követése kiemelt fontosságú mind a munkáltatók, mind a munkavállalók számára. Az időkeret betartása nemcsak a jogszabályi megfelelés szempontjából lényeges.

NAV-Mobil alkalmazás

Ahogy említettük, a NAV a jogszabályi kötelezettségeinek teljesítése érdekében a NAV-Mobil alkalmazásban biztosít lehetőséget az időkeret nyomon követésére. A munkavállalók saját magukra vonatkozóan, a munkáltatók pedig a foglalkoztatni kívánt munkavállalók kapcsán kérdezhetik le, hogy megfelelnek-e a jogszabályi feltételeknek. Ez az eszköz nagyban megkönnyíti az adminisztrációt, és egyúttal biztosítja a jogszabályi előírások betartását is.

NAV Ügyfélportál (ÜPO)

A jövőben a munkáltatók számára a NAV Ügyfélportálon (ÜPO) is elérhető lesz egy lekérdezőfelület, ahol ellenőrizhetik, hogy az általuk foglalkoztatni kívánt munkavállaló hány napot dolgozhat egyszerűsített foglalkoztatottként. Az ÜPO lehetőséget biztosít majd arra is, hogy akár M2M (machine to machine) kapcsolaton keresztül is ellenőrizzék a feltételek teljesülését, így a lekérdezések automatizálhatók lesznek.

Az egyszerűsített foglalkoztatás lekérdezése a NAV-Mobil alkalmazásban: minden, amit tudni kell

A munkáltató a bejelentést megelőzően a NAV által biztosított online felületen ellenőrizheti a munkavállaló korábbi egyszerűsített foglalkoztatásban felhasznált napjait, és ezáltal megállapíthatja a még rendelkezésre álló napok számát.

Az ONYA felületen a NAV az adatlap kitöltése során az ellenőrzést automatikusan elvégzi, így megelőzhető a téves bejelentés, ugyanakkor az egyéb felületek (ÁNYK, telefonos ügyfélszolgálat, EFO és EFO PRO alkalmazás) esetében ez csak a beküldést követően történik meg.

Az adózók jogszabályi kötelezettségének teljesítése érdekében a NAV a NAV-Mobil alkalmazásban lehetőséget biztosít arra, hogy

  • a munkavállaló saját magára vonatkozóan ellenőrizhesse, hogy a tárgyévben hány napon állt egyszerűsített foglalkoztatásban;
  • a munkáltató a foglalkoztatni kívánt munkavállalóra vonatkozóan lekérdezhesse, hogy az megfelel-e a feltételnek.

A NAV-Mobil alkalmazást kizárólag Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ) általi azonosítást követően lehet használni. Az azonosítás többféle módon történhet, például Ügyfélkapu+ vagy a Digitális Állampolgár mobilalkalmazás segítségével.

A NAVMobil alkalmazásba belépett felhasználó számára a Szolgáltatások/Foglalkoztatási adatok menüpont alatt egy új csempén keresztül válik elérhetővé az Egyszerűsített foglalkoztatás lekérdezése funkció. Itt kétféle lekérdezési lehetőség áll rendelkezésre:

  • Saját adataim (munkavállalók számára),
  • Foglalkoztatni tervezett magánszemély adatainak lekérdezése (munkáltatók számára).

1. kép: Elektronikus lekérdezőfelület az éves időbeli korlát vizsgálatához

Saját adataim (munkavállalók számára)

A NAV-Mobil alkalmazásba történő bejelentkezést követően a szolgáltatás elérhetővé válik, és a magánszemély előzetes adatmegadás nélkül megtekintheti az adott évben a lekérdezés időpontjáig felhasznált, valamint a még rendelkezésre álló napjainak számát.

2. kép: A munkavállaló lekérdezőfelülete

Ebben az értelemben a 2025 második félévére vonatkozó munkaviszony akkor számít napnak, ha

  • a foglalkoztatás 2025. július 1-jén vagy azt követően kezdődik, vagy
  • a foglalkoztatás kezdete korábbi, mint 2025. július 1., és a munkaviszony napjainak száma alapján az egyszerűsített foglalkoztatás átnyúlik 2025. júliusra. Ebben az esetben a júliusra eső napokat is figyelembe kell venni a már bejelentett napok számának meghatározásakor.

Ha egy munkavállaló egy naptári napon több munkáltatónál is végez munkát egyszerűsített foglalkoztatás keretében, akkor azt a napot egy napként kell figyelembe venni a 120 napos foglalkoztatási keret számítása során.

Foglalkoztatni tervezett magánszemély adatainak lekérdezése (munkáltatók számára)

A 120 nap vizsgálata [Efo tv. 1. § (4) bekezdés]

A NAV vizsgálja, hogy a természetes személyre vonatkozóan a nyilvántartásban szereplő munkaviszony napjainak száma (már bejelentett napok száma) és a lekérdezőfelületen megadott tervezett foglalkoztatás napjainak száma együttesen eléri-e a 120 napot.

Figyelem! Ha a tervezett foglalkoztatás naptári napjainak száma eléri vagy meghaladja a 120 napot, akkor atermészetes személlyel nem létesíthető az Efo tv. szerinti munkaviszony.

A feltételek teljes körű vizsgálatához elsőként meg kell adni a foglalkoztatás jellegét és a foglalkoztató adószámát.

A bejelenést teljesítő magánszemély által képviselt foglalkoztatók adószámát és nevét egy legördülő értéklistából lehet kiválasztani a felületen.

A foglalkoztatott nevét és adóazonosító jelét tartalmazó kódkockák kitöltése kötelező. A tajszám, illetve a másik államban biztosított elnevezésű kódkockák közül az egyik kitöltése kötelező.

Ezenkívül a tervezett foglalkoztatás adatainak megadása is kötelező, vagyis a tervezett foglalkoztatás kezdő napja (év, hó, nap) és a tervezett foglalkoztatás napjainak száma.

Hiányos kitöltés, hibás adatok esetén a program minden esetben figyelmeztető üzenetet jelenít meg, ezzel is segítve az adózót.

A munkáltató és a természetes személy (munkavállaló) között létesíthető munkaviszony napjai számának meghatározása

Ha a lekérdezőfelületen az alkalmi munkát vagy annak speciális válfaját, a filmipari statiszta foglalkoztatását jelölték meg, akkor a NAV vizsgálja a nyilvántartásában, hogy a munkáltató által az adott munkavállalóra a 06-os (alkalmi munka) vagy a 07-es (filmipari statiszta) kóddal bejelentett munkaviszony napjainak száma (már bejelentett napok száma) és a lekérdezőfelületen megadott tervezett foglalkoztatás

  1. napjai egymást követően meghaladják-e az 5 naptári napot,

továbbá a napjainak száma együttesen

  • eléri-e vagy meghaladja-e a 15 napot a tervezett foglalkoztatás hónapjában, és
  • meghaladja-e a 90 napot.

3. kép: Foglalkoztatni tervezett magánszemély adatainak lekérdezése

Az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentését segítő megoldások összegzése

Tekintsük át az eddig felmerült problémákat és azok lehetséges megoldásait, hogy az új szabályozást az adózók megfelelően és zökkenőmentesen tudják alkalmazni!

Ahogyan azt már korábban említettük, az ONYA rendszer a bejelentéskor ellenőrzi a feltételeket, és a benyújtás előtt értesítést küld a hibákról. Ezzel szemben az ÁNYK-n, az EFO vagy az EFO PRO mobilalkalmazáson és a telefonon történő bejelentések esetén jelenleg még nincs lehetőség előzetes figyelmeztetésre. Ha az adózó például ÁNYK-n vagy telefonon jelenti be a foglalkoztatottat, kérdésként merül fel, hogy mennyi időn belül kap visszajelzést, ha a foglalkoztatott túllépte a foglalkoztatási napok számát. Ez a kérdés különösen akkor fontos, ha a foglalkoztatás napján történik a bejelentés, és a munkavállaló már megkezdte a munkát.

Ebben a tekintetben nincs változás a korábbiakhoz képest: a bejelentés NAV-hoz történő beérkezését és ellenőrzését követően a feltárt hibákról a hiánypótlásra felszólítás (pl. a 120 nap túllépése miatt) ugyanannyi időn belül érkezik, mint korábban. Ezért célszerű a munkáltatónak előzetesen ellenőrizni a NAV-Mobil alkalmazásban a még felhasználható napok számát, az ÁNYK-n vagy a telefonon történő bejelentés előtt.

Szintén segítséget jelenthet, hogy a kitöltőprogram figyelmezteti az adózót, hogy az ÁNYK felületén nem történik ellenőrzés, és javasolja az ONYA használatát.

A NAV-Mobil alkalmazás lehetőséget biztosít az adózók számára, hogy megtekintsék a korábban bejelentett, egyszerűsített foglalkoztatással érintett napok számát az adott munkavállalónál. Ha azonban az adózó elmulasztja ezt az ellenőrzést, és az applikáción keresztül teszi meg a bejelentést, akkor az ONYA-felülethez hasonlóan figyelmeztetést kap a benyújtás előtt.

Az EFO és az EFO PRO applikációkban, amelyeket a NISZ Zrt. üzemeltet, az adózók jelenleg még nem kapnak előzetes figyelmeztetést.

A NAV az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatos lekérdezőfelület biztosításával arra törekszik, hogy a bejelentések pontosabbak, megbízhatóbbak és hibátlanok legyenek a bejelentő részéről a foglalkoztatás napjainak száma tekintetében. Ez nemcsak a NAV számára jelent előnyt, hanem az adózók számára is, mivel gyorsabb és hatékonyabb ügyintézést biztosít.

Kapcsolódó cikkek

Comments are closed.