Ügyfélbarát megoldások az adóügyek elektronikus intézésére vonatkozó képviselet területén
A közigazgatásban évek óta törekvés, hogy az elektronikus ügyintézés előtérbe kerüljön a személyes, papír alapú ügyintézéssel szemben. Az elektronikus ügyintézés törvényi feltételeit a szabályozott elektronikus ügyintézési szolgáltatásokról és az állam által kötelezően nyújtandó szolgáltatásokról szóló 83/ 2012. (IV. 21.) Korm. rendelet teremtette meg, mely a szabályozott elektronikus ügyintézési szolgáltatások követelményei mellett a szolgáltatások fajtáit is felsorolja.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (a továbbiakban: NAV) a többi közigazgatási szervhez hasonlóan szintén igyekszik az informatikai fejlesztéseket kihasználva, minél egyszerűbbé és ügyfélközpontúbbá tenni az eljárásait a jogszabályok adta kereteken belül.
Az adóügyek elektronikus intézésére vonatkozó képviselet szabályait egyrészt az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvényben (a továbbiakban: Art.), másrészt az adóügyek állami adóhatóság előtt történő elektronikus intézésének szabályairól és egyéb adózási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 47/2013. (XI. 7.) NGM rendeletben (a továbbiakban: Rendelet) lehet megtalálni.
A NAV az EKOP-2.1.13-2012-2012-0001 azonosítószámú „Ügyfélkapcsolatok fejlesztése” kiemelt projekt „Jogosultsági rendszer fejlesztése” részprojektjében vállalt kötelezettséget arra, hogy a cégbejegyzésre kötelezett gazdasági társaságok, és a későbbiekben a költségvetési szervezetek, az egyesületek, társadalmi szervezetek esetén a cégbíróságoktól az egyablakos rendszeren keresztül a NAV egységes adóalany- és ügyfélnyilvántartásába érkezett adatok alapján automatikusan képezze meg a szervezetek törvényes képviselői részére az adóügyekre vonatkozó elektronikus ügyintézési jogosultságot.
A fejlesztés további célja volt egy olyan elektronikus felület kialakítása az Ügyfélkapun, ahol az azonosítást követően a társaságok törvényes képviselői adhatnak meghatalmazást más személy részére az adóügyek elektronikus intézésére, amely magában foglalja ezen felület alkalmassá tételét elektronikus meghatalmazás fogadására, s mindezen információknak a NAV egységes képviseleti nyilvántartása felé történő átadására.
A fejlesztések az adóügyek elektronikus intézésére vonatkozó képviselet tekintetében történtek meg. A cél az, hogy az adózók minél szélesebb körére kiterjedjenek a könnyítések, ezért egy következő körben, a jövőben kerülhet majd sor a meghatalmazás adásnak és a törvényes képviselők automatikus jogosultság-képzésének a vámhatóság előtt intézhető ügyekre való kiterjesztésére.
1. A törvényes képviselők automatikus jogosultság-képzése
A projektben megvalósult fejlesztés nagymértékben egyszerűsítette az adózók képviselőinek elektronikus ügyintézésre vonatkozó bejelentkezését az állami adóhatósághoz (a továbbiakban: adóhatóság), valamint csökkentette az adminisztrációs terheket. A fejlesztéseket megelőzően ugyanis amennyiben a gazdasági társaságok törvényes képviselő elektronikusan szerettek volna a gazdasági társaság adóügyeiben eljárni, abban az esetben külön bejelentést kellett tenniük a NAV felé, mely alapján az elektronikus ügyintézésre vonatkozó jogosultságot megkaphatták.
Tekintettel arra, hogy a törvényes képviselők elektronikus ügyintézésére vonatkozó adatok a NAV rendelkezésére álltak, ezért az önálló képviseleti joggal rendelkező törvényes képviselőknek meg lehetett képezni az elektronikus ügyintézésre vonatkozó jogosultságokat. Az automatikus jogképzés 2014. év végén megtörtént, melyről a képviselők elektronikus úton az ügyfélkapus tárhelyükre értesítést kaptak.
Az együttes képviseleti jogú törvényes képviselők esetén azonban, tekintettel arra, hogy az adóhatóságnak nem állt rendelkezésére az az információ, hogy mely törvényes képviselő kivel jogosult és pontosan mely ügyekben eljárni, a NAV elektronikus üzenetben kérte a képviselőket, hogy nyilatkozzanak az Ügyfélkapun arról, hogy mely másik törvényes képviselővel jogosultak eljárni, és mely ügyekben. A törvényes képviselők a nyilatkozatukat az Ügyfélkapun található „Képviseletek” menü „Együttes képviseleti jogú törvényes képviselők” pontjában tehetik meg. A nyilatkozattétel hasonló ahhoz, mintha az adózók egy, az adóügyek elektronikus képviseleti jogára vonatkozó bejelentés (15T180 jelű adatlap) meghatározott adatait töltenék ki.
A jogosultságképzésre vonatkozó adatokat a NAV a cégbíróságok adatközlése alapján kapta meg, ugyanis az Art. 17. § (1) bekezdés b) pontja alapján a gazdasági társaságok a cégbírósághoz intézett bejegyzés iránti kérelem (kitöltött nyomtatvány) és mellékletei benyújtásával kérik az adószám megállapítását, és teljesítik az adóhatósághoz történő bejelentkezési kötelezettségüket, mely adatokat a cégbíróságok elektronikusan megküldenek az adóhatóságnak.
Annak a törvényes képviselőnek, aki nem szeretne élni az őt ipso iure megillető, és automatikusan megképzett jogosultságával, nem kell semmit sem tennie. Amennyiben nem szeretne értesítéseket kapni az adóhatóságtól, abban az esetben a 15T182 jelű adatlap benyújtásával, vagy az Ügyfélkapu „Képviseletek” menüjében található „Aktuális jogosultságok” ponton belül a „Elektronikus képviseleti jog törlése” pontban jelezheti, hogy nem kíván ezzel a jogával élni.
A civil egyablak teljes indulását és „finomhangolását” követően a civil szervezetek (pl. közalapítványok, egyesületek, kamarák) törvényes képviselői közül azon személyek számára is megképezi a NAV az adóügyek elektronikus intézésére vonatkozó jogosultságot, akik korábban az adóhatósághoz, illetve az Országos Bírósági Hivatalhoz bejelentették az adóazonosító jelüket.
2. Az adóügyek elektronikus intézésére vonatkozó állandó meghatalmazások bejelentésének megreformálása
Az adóügyek elektronikus intézésére vonatkozó állandó meghatalmazások bejelentésére vonatkozó szabályozás értelmében 2014-ig az állandó meghatalmazást minden esetben papír alapon kellett első alkalommal bejelenteni, melyhez csatolni kellett a meghatalmazást is.
Az EKOP projekt keretében az Ügyfélkapun kialakított „Képviseletek” menüpontban adhatnak a gazdasági társaságok törvényes képviselői meghatalmazást más személyeknek. A vonatkozó jogszabályok 2015. január 1-jétől adnak arra lehetőséget, hogy első alkalommal is a webes felületen jelentsék be a törvényes képviselők a meghatalmazást. A Rendelet 3. § (5) bekezdése alapján az adóügyek elektronikus intézésére vonatkozó állandó meghatalmazást első alkalommal továbbra is papír alapon kell benyújtani, azonban a jogszabály alapján a törvényes képviselő a webes felületen is bejelentheti első alkalommal az állandó meghatalmazottat, az elektronikus irattá alakított (jellemzően szkennelt) meghatalmazás egyidejű csatolásával. A meghatalmazás ebben az esetben a meghatalmazott jóváhagyásával válik érvényessé, amely egy plusz biztonsági elem.
Az Ügyfélkapu „Képviseletek” menüpontjában adott meghatalmazás esetén egy ugyanolyan jellegű bejelentés történik, mintha az adózó a képviseleti jogosultság bejelentésére szolgáló adatlapot nyújtaná be, azonban ebben az esetben nem kell a nyomtatvány kitöltéséhez szükséges Általános Nyomtatványkitöltő programot, valamint a bejelentésre szolgáló 15T180 jelű adatlapot letölteni, elegendő csupán az Ügyfélkapun bejelentkezni.
A bejelentésre szolgáló felület a 15T180 jelű adatlap adattartalmát követi, a képviselt adózó adatainak kivételével szinte ugyanazokat az adatokat kell kitölteni, mint az adatlapon. A felületen az Általános Nyomtatványkitöltő programnál már megszokott segítséget jelentő hibaüzenetek és figyelmeztetések ebben az esetben is működnek. Amennyiben a törvényes képviselő véglegesíti a meghatalmazást, és azt a képviselő jóváhagyja, egy „virtuális” adatlap kerül a nyomtatvány feldolgozó rendszerbe, és a feldolgozási folyamat megegyezik a papíron, vagy elektronikusan benyújtott 15T180 jelű adatlap feldolgozásával.
A felületen lehetőség van arra is, hogy a korábban bejelentett, és a NAV nyilvántartásában szereplő meghatalmazásokat visszavonják a képviselők. Ebben az esetben egy, a képviseleti jogosultság megszűnésére vonatkozó (15T182 jelű) adatlap adatait tartalmazó felület jelenik meg, amelyben csak néhány, a megszűnésre vonatkozó adatot kell kitölteni, tehát ebben az esetben sem kell semmilyen háttérprogramot, és nyomtatványt letölteni a bejelentés teljesítéséhez. A képviseleti jog visszavonása esetén nem szükséges a meghatalmazott jóváhagyása. A visszavonás véglegesítését követően a bejelentés „virtuális” adatlapként kerül a NAV rendszerébe, ahol a feldolgozása megegyezik a „hagyományos” módon benyújtott adatlapok feldolgozásával.
A meghatalmazás bejelentése, valamint a képviseleti jogosultság megszűnésének bejelentése esetén informatikai adatok, informatikai úton kerülnek a szakrendszerekbe, a feldolgozás folyamatában a papíros út kiküszöbölődik, továbbá néhány kivételtől eltekintve a feldolgozás automatikus, kivéve azokat az eseteket, amikor programmal nem helyettesíthető az ellenőrzés (pl. a meghatalmazás vizsgálata).
3. Az EKOP-2.1.13. Jogosultsági rendszer fejlesztése részprojekt keretében kialakított webes felület bemutatása
A www.magyarorszag.hu honlapon, az Ügyfélkapun belépve, az eBEV szolgáltatások menüpontban a „Képviseletek” menüben lehet az állandó meghatalmazásokat bejelenteni, valamint itt lehet az együttes törvényes képviseleti jogról is nyilatkozni. A felület alkalmas arra is, hogy az elektronikus képviselet bejelentésére szolgáló adatlapon bejelentett, és a NAV képviseleti nyilvántartásában jelenleg is szereplő képviselők megtekinthessék egy-egy képviselt adózóra vonatkozóan a jogosultságaikat.
A „Saját adatok” menüpontban jelennek meg a NAV képviseleti nyilvántartásában jelenleg is szereplő adatok. Az oldal a jelenleg hatályos adatokat tartalmazza, olyan szerkezetben, ahogyan azt a képviselő bejelentette. Ha például a képviselő a 2014. év elején használatos, vagy annál korábbi adatlapon jelentette be a képviseleti jogosultságát, akkor annak megfelelően jelennek meg a jogosultságai is a felületen.
A „Jogosultságok megtekintése” gombra kattintva látszanak (pipával jelölve) a nyilvántartott, érvényes jogosultságok.
A meghatalmazások menüpontban hozhatnak létre a törvényes képviselők új meghatalmazást, illetve ebben a menüpontban lehet törölni a még nem véglegesített, nem élő meghatalmazásokat. Lehetőség van továbbá a képviseleti jogosultságokat megtekinteni, illetve a nem véglegesített, az adóhatóságnak még el nem küldött meghatalmazásokat ebben a menüpontban módosíthatják a törvényes képviselők (a módosítás tehát ebben a tekintetben nem azonos a változás-bejelentéssel).
Az „Aktuális jogosultságok” menüpontban a képviselő adóhatóság által nyilvántartott, és az elektronikus ügyintézésre (bizonylatok benyújtására, az adóügyekben történő elektronikus eljárásra) vonatkozó élő jogosultságai, valamint a többi elektronikus ügyintézésre jogosult képviselő adatai látszanak.
4. A jövőre vonatkozó törekvések
A NAV előtti képviselet bejelentésére jelenleg több nyomtatvány szolgál, attól függően kell különböző adatlapon tenni a bejelentéseket, hogy a képviseleti jogosultság a személyes, vagy elektronikus ügyintézésre, vagy milyen jellegű ügyekre vonatkozik. Az adóhatóság a bejelentések egyszerűsítése érdekében tervezi az adatlapok egységesítését oly módon, hogy minél egyszerűbben, lehetőség szerint egy adatlapon lehessen a különböző fajtájú ügyekre vonatkozó állandó meghatalmazások bejelentését teljesíteni. Ezt követően az adó- és vámügyek képviselő által történő intézésére vonatkozó egységes bejelentés a következő nagy fejlesztés, mely az adózók terheit hivatott csökkenteni. Az egységes bejelentés során figyelemmel kell lenni arra, hogy minden, a képviseletre vonatkozó adatot be lehessen jelenteni a jövőben kialakításra kerülő új adatlapon.
A képviselet bejelentésére szolgáló webes felület bevezetését követően még számos olyan terület van, ahol egyszerűbbé, ügyfélközpontúbbá lehet tenni az eljárásokat. Minden esetben szem előtt kell tartani azonban, hogy az alkalmazások megfeleljenek a vonatkozó jogszabályi előírásoknak, hiszen az Art. is alapelvi szinten fogalmazza meg az adóhatóság törvényeknek megfelelő eljárási kötelezettségét.