Innovatív adóhivatal: mobilapplikáció készül az Online Számlázó programhoz
Az online számlaadat-szolgáltatás 2018. július 1-jei bevezetésével egy, a magyar gazdaság (különös tekintettel a kkv szektor) szereplőinek körére még kevéssé jellemző és ritkán alkalmazott digitalizációs folyamat indult el. Az adatszolgáltatásra biztosított elektronikus felület létrehozása ezzel egyidejűleg a NAV digitális modernizációjának egyik fontos lépése, mely megalapozta a következő évek egymásra épülő fejlesztéseit is az adóhatóság berkein belül. Az adatszolgáltatási kötelezettség a NAV nem titkolt szándéka szerint elősegíti a nyomdai úton előállított nyomtatvány használatával kibocsátott (ún. kézi) számlázást alkalmazó vállalkozások áttérését a számlázási funkcióval rendelkező programok használatára, hiszen egy megfelelően működő számlázó program használatával a számlaadat-szolgáltatás – ellentétben a kézi számla kibocsátással – az adóalanyoknak plusz adminisztrációs terhet a számla kiállítását követően nem jelent. A NAV az adatszolgáltatás 2018-as bevezetése óta – alternatívát kínálva a számlázó szoftver vásárlásra, illetve az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésének megkönnyítése érdekében – ingyenesen használható számlázó programot (Online Számlázó program) biztosít a felhasználók részére, mely az online számlaadat-szolgáltatást automatikusan teljesíti. Az Online Számlázó program az adatszolgáltatásra létesített Online Számla rendszerbe történő regisztrációt követően, a rendszerből közvetlenül, külön telepítés nélkül érhető el.
Az Online Számlázó program 2018. júliusi megjelenése óta a fejlesztések eredményeként több olyan funkcióval bővült, melyek túlmutatnak a program használatával történő, áfatörvénynek megfelelő számla kiállításán és a jogszabályban előírt online számlaadat-szolgáltatási kötelezettség teljesítésén. Ilyen például a partner- és terméklista rögzíthetősége, sablonok illetve félbehagyott piszkozatok mentésének lehetősége, számlakibocsátói oldalon az elektronikus számlák automatikus megőrzése és archiválása a megőrzési kötelezettség időtartama alatt, igény szerint a kiállított számlák adatainak excel fájlba exportálása, vagy a díjbekérő kiállítási lehetőség. Ezek kényelmi funkciókként lettek beépítve, a fejlesztések célja a NAV által üzemeltetett számlázó program használatának egyszerűbbé, praktikusabbá tétele, felhasználói élményének javítása.
A legújabb és talán a legjelentősebb Online Számlázó programhoz kapcsolódó innovatív fejlesztés az iOS és Android mobil operációs rendszerek által egyaránt támogatott Online Számlázó mobilapplikáció, mely a felhasználók számára várhatóan 2020 május második felétől lesz elérhető – az Online Számlázó programmal megegyezően teljesen ingyenesen. Az alkalmazás alapvetően az Online Számlázó program mobil változata, kiegészítve az Online Számla rendszer néhány funkciójával. Az applikáció tehát alapvetően számlázásra készült mobil alkalmazás, mely funkcionalitásában szinte teljes egészében lefedi az Online Számlázó program webes felületen használható és elérhető funkcióit. Kivételt képez ez alól a díjbekérő kiállításának és pár kényelmi funkció (sablon, piszkozat) használatának lehetősége, melyekre jelenleg az Online Számlázó program webes felületén van lehetőség. Elérhetőek lesznek azonban a mobilapplikáción keresztül is az Online Számla rendszer bizonyos funkciói, mint például a kimenő és bejövő számlák lekérdezhetősége, a NAV-hoz beküldött adatszolgáltatások állapotának ellenőrizhetősége, illetve megtekinthetőek a használati statisztikák.
A mobilapplikáción keresztül tehát a felhasználónak lehetősége van számla, előlegszámla kiállítása mellett már kiállított számla módosítására, érvénytelenítésére is – olyan, ún. „rendszeren kívüli” számlához kapcsolódóan is, melyet nem az Online Számlázó programból állítottak ki. Az applikáció a számlázó programmal egyezően automatikusan teljesíti a számlaadat-szolgáltatást, alkalmas forinttól eltérő pénznemben rögzített ellenérték számlázására, továbbá partner- illetve terméklista rögzítésére is.
A mobil alkalmazással olyan számla is kiállítható, amiről nem kell adatszolgáltatást teljesíteni (pl. kiállítható az applikációval Közösségen belüli adómentes termékértékesítésről, termékexportról, vagy nem adóalany részére címzett számla is). A mobilalkalmazást adófizetésre főszabály szerint nem kötelezett, például alanyi adómentes adóalany, vagy kizárólag tevékenysége közérdekű vagy egyéb speciális jellegére tekintettel adómentes ügyletet teljesítő adóalany is használni tudja teljesített ügyletei bizonylatolására. Az applikáció alkalmas továbbá az áfatörvény területi hatályán kívül eső ügyletek (pl. harmadik országban teljesített szolgáltatás), fordított adózás alá eső ügyletek, valamint a felhasználó igénye szerint az áfatörvény tárgyi hatályán kívül eső (pl. közhatalmi tevékenységnek minősülő) ügyletek bizonylatolására, és amennyiben az szükséges, a különös szabályok alá eső mezőgazdasági tevékenységről való számlakiállításra is. Az applikációval – a webes felület működésével azonosan – jelenleg még nem lehet használt ingóságokra, műalkotásokra, gyűjteménydarabokra és régiségekre, továbbá utazásszervezési szolgáltatásokra vonatkozó különös szabályok szerint adózó ügyletekről számlát kiállítani.
A számlázó programban rögzített számlaadatok nem az alkalmazáshoz használt számítástechnikai eszközön (vagyis nem a felhasználó okostelefonján), hanem felhőben (szerveren) kerülnek tárolásra, így a mobilapplikáció offline módban, internet hozzáférés nélkül nem használható.
A mobilalkalmazás tehát a webes program mobil kliense, aminek használatát szükségképpen meg kell, hogy előzze egy webes felületen történő regisztráció az Online Számla rendszerbe, majd ezt követően a webes felületen az Online Számlázó program használatba vétele. Vagyis az app használatát megelőzően a webes felületen el kell fogadni a számlázó program általános szerződési feltételeit, el kell végezni az alapvető beállításokat (mint például a technikai felhasználó létrehozása, legalább egy nyitott állapotú számlatömb létrehozása, stb.). Ezután lesz lehetőség a mobilalkalmazás és az Online Számlázó program webes felületének összekapcsolására, melyet minden esetben a webes felületről kell majd kezdeni. A mobilalkalmazás használatának megkezdéséhez a felhasználónak egyrészt le kell töltenie okostelefonjára a megfelelő áruházból az Online Számlázó mobilapplikációt, másrészt be kell lépnie az Online Számlázó programba a webes felületen, ahol a főmenü „Beállítások” menüpontjának „Mobil alkalmazás párosítása” sorára kattintva nyílik lehetősége egy QR kód generálására. Ezt a QR kódot kell azzal az okostelefonnal beolvastatni, melyre az appot a felhasználó előzetesen letöltötte, majd meg kell adnia az Online Számla rendszerhez használt jelszavát, mellyel véglegesíthető a mobil készülék adott adózói regisztráció/felhasználó kombinációjának webes felületéhez történő párosítása. A generált QR kód 30 percig érvényes.
Egy okostelefonon az applikáció piacra kerülésekor egy konkrét felhasználó egy konkrét cég számlázó programjához tud egyidejűleg kapcsolódni. A mobilalkalmazás természetesen lehetőséget biztosít a több céghez érvényes jogosultsággal rendelkező felhasználó számára minden céggel való összekapcsolásra is, azonban ilyen esetben mindig új (web-app) párosítást kell indítania a felhasználónak. Ez az app indulásakor a webes felületen egyszerűen, minden céghez történő kapcsolódáskor egy-egy QR kód igényléssel elvégezhető, a művelet pár másodpercig tart. Az applikáció megjelenését követően, a korai frissítésekkel pedig hamarosan elérhetővé válik majd a cégválasztó funkció, mellyel a cégek közötti váltások végrehajtásához a manuális párosítások elvégzésére már nem lesz szükség.
A mobilalkalmazás jogosultságokat tekintve is megegyezik az Online Számlázó program webes felületén már rögzített beállításokkal, vagyis egy, a webes felületen bizonyos jogosultságokkal már rendelkező felhasználó (legyen akár elsődleges akár másodlagos felhasználó) azokat a műveleteket tudja elvégezni az appban is, amelyekre a webes felületen is jogosult. Külön említést érdemel az elsődleges felhasználó technikai érvénytelenítés jóváhagyására vonatkozó lehetősége, melyet az appon keresztül is abszolválni tud.
Az alkalmazás praktikus elemeként lehetőséget biztosít a felhasználónak arra, hogy felhasználói profilján saját számlázási adatairól (az adóalany neve, székhelye, magyar adószáma, más tagállami adószáma, vevői típusa, bankszámlaszáma, stb.) úgynevezett e-névjegyet generáljon. Az app ennek eredményeként a saját számlázási adatokat összegzetten tartalmazó QR kódot hoz létre, amit elegendő egy fénykép formájában tárolni a saját mobiltelefonon. Ezt követően, a felhasználó részére történő minden jövőbeni mobilappos számlakiállítás során elegendő lesz az eladó partner részére ezt a fénykép formátumban lementett QR kódot bemutatni, és az eladó készüléke a kód alapján azonnal betölti a felhasználó rögzített számlázási adatait.
A mobilapplikációval kiállított számla az appon és a webes felületen is bármikor visszakereshető és pdf formátumban megnyitható, de a számlakibocsátó készüléke által ismert és támogatott csatornákon keresztül akár haladéktalanul, helyben is továbbítható a vevő partner részére. Vagyis az appot használó számlakibocsátó a számla kiállítását követően azonnal elküldheti kiállított számláját például Airdropon keresztül, MMS üzenetben, e-mailben, Viber üzenetben, Facebook messengeren keresztül, vagy bármely, a mobil készüléke által ismert és támogatott platformon. Ha az adóalany így továbbítja a számlát, akkor annak az applikációval történő létrehozása során a számla megjelenési formájaként az elektronikus számlát kell kiválasztania. A program az ilyen számlát fokozott biztonságú aláírással látja el, és a számlakiállító részére biztosított a bizonylat archiválása is. A számla megjelenési formáját tekintve az applikáció alkalmazásával papír alapú számla is kiállítható, melynek feltétele, hogy az appot használó mobilkészülék össze legyen kapcsolva egy nyomtatóval.
A mobilalkalmazás használatba vételének infrastrukturális minimum követelménye egy iOS 11-es vagy Android 7.0-ás okostelefon. Az applikáció a két operációs rendszer saját alkalmazás boltjaiból tölthető le – iOS esetén az Apple App Store áruházból, míg androidos készülékek esetében a Google Play áruházból. Az applikáció táblagépeket egyelőre nem támogat, azonban okostelefon képernyőképpel táblagépeken is fut.
A kiállított számlákról kötelezően küldendő számlaadat-szolgáltatás szabályai a jelenleg ismert törvényi előírás szerint 2020. július 1-jével módosulnak. Az áthárított általános forgalmi adóra vonatkozó 100 ezer forintos értékhatár megszűnésével az adatszolgáltatási kötelezettség alá eső számlák és ebből következően az adatot szolgáltató áfaalanyok köre is kibővül. Ez azt jelenti, hogy ezt követően olyan adóalanyok is küldenek majd be számlaadatokat a NAV-hoz, akik ezt korábban még nem tették. Az Online Számlázó programhoz tartozó mobil alkalmazás fejlesztésével a NAV – többek között – segítséget kíván nyújtani ezen változásoknak való megfelelés gördülékenyebbé, egyszerűbbé tételében azoknak az adóalanyoknak is, akik ez idáig még nem küldtek be számlaadatokat, és/vagy nem használtak számlázó programot. Az applikációból történő mobil számlakiállítással megvalósuló korszerűsítés megkönnyíti és egyszerűsíti a helyhez kötött szolgáltatást több helyszínen nyújtó vállalkozók, a nyújtott szolgáltatás jellegéből adódóan folyamatosan úton/mozgásban lévő vállalkozók, a diverzifikált ügyfélkörrel rendelkező ügynöki szolgáltatást végző vállalkozók és természetesen célzottan minden fiatal vállalkozó számlázási, számlakiállítási (és számlakibocsátási) tevékenységét. Az adóhivatal várakozásai szerint az új platform megjelenésének további pozitív hatása, hogy a számlázással és online adatszolgáltatással kapcsolatban naprakész információkra igényt tartó cégvezető az online számlaadat-szolgáltatások állapotát, valamint a kimenő/bejövő számlák lekérdezését bármikor, a mobiltelefonján pár gombnyomással megtekintheti. Mindezeken felül a NAV a modernizáció és a környezettudatosság megkérdőjelezhetetlen fontosságát is szem előtt tartva a mobilapplikáció fejlesztésével és a felhasználók részére történő ingyenes rendelkezésre bocsátásával az elektronikus számlázás elterjedésének elősegítését is célul tűzte ki.